Knarkimas ir obstrukcinė miego apnėja - lėta staigi mirtis?

Eglė Zubkauskaitė 2009 VASARIO 03 10 komentarai/-ų
#
Su knarkimo problema susiduriame kiekvienas. Tiesiogiai arba per aplink. Kai vieną naktį imame ir prabundame nuo savo paties skleidžiamų garsų. Arba nuo šalia gulinčio artimo žmogaus dundenimo tiesiai į paširdžius.


Taip, taip, ne tik į ausį. Nes knarkimas - ne tik akustinė, bet ir egzistencinė problema. Ir net labai aktuali. Tam, kuris yra priverstas kęsti kito naktinį knarkimą. O dar didesnė tam, kuris pats knarkia.

Nekalbant apie moralines kančias, yra ir fizinė šio reikalo pusė. Knarkiantysistaip pat gerai neišsimiega. Jo miegas būna su pertrūkiais, negilus. Beto, knarkimui perėjus į stadiją, kai užsidaro sklendė, - akimirkaiknarkiantysis nustoja kvėpuoti. Moksliškai tariant, tai apnėja -trumpam sutrinka kvėpavimas. Apnėja gali trukti nuo kelių sekundžių iki3 minučių! Tokie sutrikimai gali pasikartoti net iki 500 kartų pernaktį!

Sustojus kvėpavimui, žmogus pradeda dusti, lėtėja širdies ritmas, pradeda mažėti kraujospūdis. Tada smegenys perduoda komandą "kvėpuoti". Galiausiai miegantysis giliai įkvepia, o širdis imalabai stipriai plakti, pakyla kraujospūdis.

Žmogus šoka lovoje stačias, tarsi susapnavęs sapną, kuriame jį smaugė, arba sugargaliavęs verčiasi ant kito šono, kol vėl įminga. Procesas kartojasi ir kartojasi... Ryte išryškėja rezultatas: neišsimiegojo ir tas, kuris knarkė, ir tas, kuris buvo priverstas klausytis knarkimo. Bet tikroji baisioji šio reikalo pusė - tai ne tik nekokybiškas miegas. TAI - kur kas pavojingesnės pasekmės sveikatai.Ieva.lt apie knarkimo problemą ir būdus, kaip ją pašalinti, kalbina šios problemos chirurginio gydymo pradininkę Lietuvoje - KaunoMedicinos Universiteto klinikose ir Plastinės chirurgijos centredirbančią habilituotą medicinos mokslų daktarę Norą Šiupšinskienę.Kodėl žmonės pradeda knarkti? Ar tai yra genetiškai užkoduota, ar problema atsiranda su amžiumi?
N. Šiupšinskienė:Yra keletas priežasčių. Viena yra genetiškai užkoduota. Jeigu žmogussako, kad senelis knarkė, tėvas knarkė, tuomet ir tas žmogus, ypačjeigu taip pat yra vyriškos lyties, greičiausiai knarks. Kitųviršutinių kvėpavimo takų gleivinė nėra tokia jautri, nesugeba taipgreitai sureaguoti į deguonies stygių, kai užkrenta viršutiniųkvėpavimo takų audiniai ir vystosi obstrukcinės miego apnėjos. Ligosišsivystymą taip pat lemia per mažas viršutinių kvėpavimo takųminkštųjų audinių tonusas ir anatominiai defektai. Tarkime, per mažasapatinis žandikaulis, per didelis liežuvis ar minkštasis gomurys,gomurio tonzilių hipertrofija ar kiti anatominiai viršutinių kvėpavimotakų struktūrų, per kurias kvėpuojant patenka oras, ypatumai.

Ar tokiu atveju knarkimas pasireiškia nuo gimimo?
N. Šiupšinskienė:Nebūtinai. Dismorfizmas gali būti įgimtas tiems žmonėms, kurie,tarkime, turi Dauno sindromą. Sergantys Dauno liga dažniausiaisusiduria su obstrukcine miego apnėja nuo pat gimimo. Tačiau kitiemsžmonėms kvėpavimo takų minkštųjų audinių nukrypimai nėra tokio dideliolaipsnio ir dažniausiai išryškėja tik po tam tikro laiko. Aišku, taipgali būti ir vaikams. Bet kitiems gali išryškėti tik suaugus.

Kokie yra rizikos veiskniai?
N. Šiupšinskienė: Rizikosveiksnių yra keletas. Vienas iš pagrindinių - amžius. Nuo toniekaip nepabėgsi. Su amžiumi ši liga tik sunkėja. Kiti rizikosveiksniai - rūkymas ir alkoholis. Dar vienas rizikos veiksnys -raminamųjų, migdomųjų vaistų vartojimas, kuris labai atpalaiduojaviršutinių kvėpavimo takų minkštuosius audinius ir taip skatinaknarkimą bei obstrukcinę miego apnėją. Ir, žinoma, antsvoris. Tai labaiaiškus rizikos veiksnys, kurį žmogus galėtų valdyti. Priešingai neiamžiaus veiksnį.
 
Nuo kokio amžiaus galima daryti knarkimo problemos šalinimo operaciją?
N. Šiupšinskienė:Operaciją galima atlikti jau labai anksti. Jeigu knarkimoproblema pasireiškia vaikams, mes atliekame plačiai žinomas operacijas:adenoidų pašalinimo operaciją ir tonzilektomiją, kai pašalinamosgomurinės tonzilės. Tokių operacijų veiksmingumas vaikams yra labaididelis: 90-95 procentai, bet 5-7 procentams vis tiek pasireiškiaknarkimas. Tuomet tenka atlikti papildomus tyrimus. Būtinai reikiastebėti vaikų sąkandį, dantukus ar žandikaulių padėtį. Reikalingosodontologo konsultacijos, kad nustatytų, ar teisingai vystosiviršutinis ir apatinis žandikauliai. Tai yra labai svarbu irkoreguotina būtent vaikystėje.

Tuo tarpu suaugusiesiems mesatliekame visai kitokias operacijas. Tiek tausojančias, tiekagresyvesnes, priklauso nuo ligos sunkumo laipsnio ir nuo to,kurioje vietoje yra didžiausia obstrukcija.

Kiek vidutiniškai trunka operacija?
N. Šiupšinskienė: Kaipminėjau, operacijų būna labai įvairių. Tarkime, obstrukcijoslokalizacija yra minkštasis gomurys. Minkštasis gomurys vibruoja iružkrenta daugumai pacientų. Tai yra pati dažniausia vieta, kuriskleidžia tą vadinamąjį knarkimo garsą. Minkštasis gomurys užkrenta irsukelia obstrukcinę miego apnėją.

Viena tausojančių minkštojogomurio operacijų yra radijo dažnuminė abliacija. Šios operacijos metuaudiniai yra veikiami šiluma, taip skatinamas jų tūrio mažėjimas irstandėjimas. Sustandėjęs minkštasis gomurys nebevirpa ir neužkrenta.Tokia operacija trunka apie 20 minučių. Kai obstrukcijos vieta yra netik minkštasis gomurys, bet ir liežuvio šaknis (nes apie 50 procentųpacientų obstrukcija yra ir už liežuvio šaknies), tuomet operacijapailgėja dar 15 minučių. Pačios veiksmingiausios radijo dažniooperacijos - vadinamosios daugiaaukštės: kai specialiais elektrodaisveikiamos apatinės nosies kriauklės, minkštasis gomurys ir liežuviošaknis. Tai užtrunka dar papildomas 10 minučių.

Bet tai tikvienos rūšies operacijos. Galimos ir kitos. Kai minkštasis gomuryspakeliamas specialiais netirpiais siūlais. Tokia operacija trunka apiepusvalandį. Taip pat galima dėti bioinertiškus minkštojo gomuriomikroimplantus. Tokia procedūra gali trukti apie 15 minučių.

Yrair kitų metodų, kuriuos mes esame įvaldę ir jau ilgą laiką sėkmingaiatliekame. Šiuolaikiškiausi metodai gydyti knarkimą ir lengvo laipsnioobstrukcinės miego apnėjos sindromą - jau minėti radijo dažnuminėabliacija ir gomurio mikroimplantai. Taip pat keliamosios siūlės,kurios yra ne tokios brangios kaip implantai ir labai veiksmingosgydant knarkimą ir lengvos apnėjos atvejus.

Kiek vidutiniškai kainuoja operacija?
N.Šiupšinskienė: KaunoUniversitetinėse klinikose obstrukcinės apnėjos šalinimo operacijospacientui nekainuoja. Gali tekti susimokėti tik už patį elektrodą,jeigu reikia vienkartinio. Toks elektrodas gali kainuoti apie 200 Lt.Tačiau jį žmogus vėliau gali naudoti nevieną kartą. Juolab, kad norintpasiekti galutinį teigiamą rezultatą, radijo dažnumines operacijasbūtina kartoti kelis kartus. Tačiau yra ir tokių aparatų, kur galimanaudoti daugkartinius elektrodus. Tuomet pacientui jų nereikia pirkti.

Minkštojogomurio implantų operacija kainuoja apie 2500 Lt. Patys implantai nėratokie brangūs, bet kainuoja visa implanto laikymo ir įvedimo sistema.Kiekvienas implantas turi atskirą vienkartinį įvediklį. Pati implantųmedžiaga jau daugelį metų naudojama širdies vožtuvams protezuoti, jitikrai nekenksminga, jos savybės gerai žinomos, medžiaga pacientųgerai toleruojama. Papildomai mokėti už keliamąsias siūles nereikia.Privačiose klinikose knarkimo ir obstrukcinės miego apnėjos operacijoskartu su visomis medžiagomis, elektrodais kainuoja nuo 400 iki3000 Lt.  

Kiekvienam pacientui procedūrų apimtisparenkama individualiai. Tačiau ir pats ligonis gali pasirinkti, kokiąoperaciją jam atlikti, kadangi jam bus paaiškinamas visų jam indikuotinųprocedūrų veiksmingumas, pooperacinio laikotarpio ypatumai,pasikartojimo tikimybė.

Ar atlikus operaciją, efektas lieka visam likusiam gyvenimui?
 N. Šiupšinskienė: Jauminėjau rizikos veiksnius. Taigi, jeigu žmogus po operacijos vis tieknevengia knarkimo rizikos veiksnių, tarkime, priauga 10-20 kg, vartojaalkoholį, rūko, visa tai atsilieps, ir knarkimo problema vėl iškils.Juk net sveikam, visai neturinčiam knarkimo problemos žmogui padauginusalkoholio, dažnai pasireiškia knarkimas. O ką kalbėti apie sutrikusiosanatomijos žmogų, kuriam jau buvo atliekamos koregavimo operacijos?Staiga priaugti 20 kilogramų nubrauks visą medikų darbą. Žmogus turipats galvoti, kaip išlaikyti pradinį tašką po atliktos operacijos,kontroliuoti save. Be to, atminkime, kad su amžiumi mažėja audiniųelastingumas, mažėja suformuoti randeliai, todėl ligos pasikartojimotikimybė yra.

Kas dažniau kreipiasi į Jus dėl knarkimo problemos - vyrai ar moterys?
N. Šiupšinskienė:Kreipiasi tiek vyrai, tiek moterys. Bet vyrų, kuriuos kamuoja šiproblema, yra 3-5 kartus daugiau nei moterų. Ir operuojamadaugiau vyrų. Tačiau pastebėjau, kad moterys dažniau rūpinasi savosveikata. Jos aktyviau reaguoja ir yra nelinkusios uždelsti.

Beto, reikia atminti, kad knarkimas - tai dar ne obstrukcinėmiego apnėja. Knarkimas yra daugiau socialinė problema - kaiknarkiantysis, tarkime, trukdo mylimam žmogui. Tuo tarpu obstrukcinėmiego apnėja yra iš knarkimo išsivysčiusi sunki liga, turinti daugneigiamų pasekmių - širdies kraujagyslių sistemai, smegenų kraujotakaiir t.t.

Tuomet, ko gero, yra būtina šalinti knarkimo problemą, nelaukiant, kol tai peraugs į obstrukcinę miego apnėją?
N. Šiupšinskienė:Visuomet reikia stebėti ir ištirti situaciją. Nes knarkimas gali būtitik vienas rimtos ligos - obstrukcinės miego apnėjos sindromo simptomų.Būtinai reikia įsigilinti, kas už to slypi. Ar netyko obstrukcinė miegoapnėja ir kliniškai pasireiškiantis obstrukcinės miego apnėjossindromas, gali pasakyti tik specialistas, atlikęs miego tyrimą. Miegotyrimo metu visą naktinio miego laiką yra registruojami įvairūs žmogausfiziologiniai parametrai, ir atsakoma į klausimą, ar problema yra tikknarkimas, ar jau ir obstrukcinė miego apnėja, ir kokio ji yralaipsnio.

Prieš operaciją visuomet yra atliekamas miego tyrimas?
N. Šiupšinskienė:Taip, visuomet. Miego tyrimas yra privalomas, norint išsiaiškinti, kasbūtent vyksta su pacientu miego metu. Nustačius sunkaus laipsnioobstrukcinės miego apnėjos sindromą, pirmiausia yra taikomi nuolatiniooro srauto aparatai, kuriuos pacientai turi dėvėti kiekvienos naktiesmetu. Jie palaiko teigiamą slėgį ir atvirus kvėpavimo takus. Dėl tožmogui neišsivysto knarkimas ir miego apnėjos epizodai.

Tačiaudaug pacientų nenaudoja aparato dėl įvairių priežasčių. Dažnai žmogusnesugeba prisiversti kiekvieną naktį bent 5-6 valandas išbūti su šiuoaparatu. Nesigydantiems žmonėms labai padidėja staigios mirties nuoinfarkto ar insulto rizika. Kitais atvejais, nustačius lengvo arvidutinio laipsnio obstrukcinę miego apnėją, viršutinių kvėpavimo takųrezistentiškumo sindromą ar paprastą knarkimą, kai yra būdingi ligainusiskundimai ir nėra kontraindikacijų operacijai (pavyzdžiui, IIIlaipsnionutukimo), pacientus dėl miego sutrikimų konsultuoja specialistasotorinolaringologas, įvertinama paciento viršutinių kvėpavimo takųanatomija, obstrukcijos vieta ir aptariamas galimas chirurginisgydymas.

Chirurginis gydymas galimas ir pacientams,sergantiems sunkia obstrukcine miego apnėja, kai nuolatinio oro strautoaparatas netoleruojamas. Tuomet atliekamos platesnės apimtiesoperacijos. KMU Ausų, nosies, gerklės ligų klinikoje jau atliktospirmosios Lietuvoje gana sudėtingos poliežuvinio kaulo pakabinimooperacijos, kurios taikomos tokių pacientų gyvenimo kokybei pagerinti.UAB Plastinės chirurgijos centras
Pasidalink su draugais Facebook Twitter Nusiųsk el.paštu
Raktažodžiai
Komentarai (10) Komentuoti
Fitflop Online 2015-06-30 19:02:12

[url=][b]fitflops uk[/b][/url] Fitflop Online

Fitflop Online 2015-06-29 21:49:42

[url=][b]abercrombie us[/b][/url] Fitflop Online

Fitflop Singapore 2015-06-21 01:30:45

[url=][b]louis vuitton outlet[/b][/url] Fitflop Singapore

juhyt 2015-06-18 13:37:13

juhyt

Jack Wolfskin USA 2015-06-15 19:08:09

[url=][b]air jordan shoes[/b][/url] Jack Wolfskin USA

VISI KOMENTARAI (10)
Komentuoti
Komentuoti Išvalyti

Dantų balinimo būdai – ką pasirinkti?

2014 RUGSĖJO 11 36 komentarai/-ų

Ar verta spręsti vaikino paskolos problemas?

2014 LIEPOS 14 5 komentarai/-ų

Kas nutiks, jei negrąžinsiu paskolos?

2014 LIEPOS 14 4 komentarai/-ų

Priežastys dėl kurių negaunate paskolos

2014 LIEPOS 14 3 komentarai/-ų